הוליווד ומיתוסים אחרים

26 באפריל – 12 בספטמבר 2018

אוצרת: רותי דירקטור

הוליווד ומיתוסים אחרים היא תערוכה של עבודות וידאו שעניינן קולנוע: הן משקפות את הזיקה ההולכת וגוברת של אמנות הווידאו לקולנוע מבחינת אופני העשייה, התכנים וחוויית הצפייה. המדיום שנולד בשנות ה-60 וה-70 מתוך עולמות האמנות הפלסטית והקולנוע הניסיוני ותוך הפניית עורף לקולנוע הפופולרי, החל לפתח בשנות ה-90 יחסי משיכה-דחייה, היקסמות-ביקורתיות והתבוננות מחדש בקולנוע המיינסטרים. אם לנקוט בהאנשה פרוידיאנית, הרי שהווידאו נמצא בשלב שבו הוא מאמץ לו הורה אחר, זוהר יותר, זה שאליו התכחש בתחילת דרכו: הוליווד.

עבודות הווידאו בתערוכה, משנת 2002 ואילך, מציפות את היחסים הכפולים האלה: אימוץ ארגז הכלים הקולנועי, התייחסות לתעשיית הקולנוע על מנגנוניה האידיאולוגיים והכלכליים, עיסוק במיתוסים, בגיבורים ובהיסטוריה הקולנועיים – והתבוננות בכל אלה מהצד. הוליווד כמשל וכישות מיתית נוכחת בעבודות על תקן הרחקת עדות וניסיון להגדרה עצמית דרך מדיום שכן, קרוב-רחוק.

האמנים בתערוכה הם מהדמויות המרכזיות בתחום הווידאו הקולנועי המתגבש: פייר ביסמוט, אוקייה דקר, תרזה האברד / אלכסנדר בירכלר, פרנצ'קו וצולי, גווידו ון דר ורווה, יספר יוסט, תום פניני, יוליאן רוזפלדט. עבודותיהם לא רק מעוררות מחשבה על הקשר המורכב וידאו-קולנוע-אמנות, אלא גם מאפשרות לחוש אותו. איכות צילום שנועדה למסך גדול, פסקול עשיר ועוטף, רגש בווליום גבוה – כל מאפייני הקולנוע שהפכו אותו למדיום הסוחף ביותר משמשים כאן חומרי גלם. מתבקש להתמסר להם; מתבקש גם להרהר באופן שבו מוסכמות הוליוודיות עיצבו את תפישת עולמנו בכל הנוגע לרגש ולתשוקה, לאופן שבו נשמר זיכרון ולדרך שבה נרקם סיפור.

התערוכה כוללת תשע עבודות וידאו המוצגות בבניין ע"ש שמואל והרטה עמיר. שמונה עבודות מוצגות בגלריה רב-תכליתית ע"ש לילי ויואל משה אלשטיין; עבודתו של פרנצ'סקו וצולי מוצגת בגלריית לורנס גראף לאמנות עכשווית.

כן יוקרנו באולמות הקולנוע של המוזיאון שני סרטים נוספים במועדים קבועים מראש. פרטים בדפי האמן של פייר ביסמוט ושל תרזה האברד / אלכסנדר בירכלר.

 

התערוכה והקטלוג התאפשרו הודות לנדיבותם של:

ידידי מוזיאון תל אביב לאמנות בישראל

אגודת הידידים הצרפתים של מוזיאון תל אביב לאמנות

קרן משפחת אוסטרובסקי

המועצה השוויצרית לאמנויות  Pro Helvetia

שגרירות שוויץ בישראל

קרן מונדריאן

רעייתו ובתו של דרור שליט, אוהב אמנות, שהעלו תרומה לזכרו

הקרן הדנית לאמנויות

 

אוצרת: רותי דירקטור

עוזרת לאוצרת: גלית לנדאו–אפשטיין

עיצוב גרפי: אביגיל ריינר ושלומי נחמני(The Studio)

ראש אגף שירותי אוצרות: רפאל רדובן

עוזרת לראש אגף שירותי אוצרות: איריס ירושלמי

הקמה ותליה: דניאל לב

פתרונות תצוגה דיגטליים: רוני שובינסקי

הקמה: עמרי בן ארצי

עריכת טקסט בעברית: תמר בן יהודה

נוסח אנגלי: תמר פוקס

אתר: מאיה בנסון

Francesco Vezzoli, Marlene Redux: A True Hollywood Story!, 2006, video, color, sound, 15 minutes, courtesy of the artist and Pinault Collection
נגישות
X