פרנצ'סקו וצולי

נולד 1971, ברשה, איטליה; חי ויוצר במילאנו

מרלן, פעם נוספת: סיפור הוליוודי אמיתי!, 2006, צבע, קול, 15 דקות

באדיבות האמן ואוסף פרנסואה פינו

 

קולנוע, טלוויזיה, תוכניות ריאליטי, תרבות ידוענים ואסתטיקה של זוהר הוליוודי – אלה החומרים המזינים את העשייה האמנותית של פרנצ'סקו וצולי, שבמרכזה המתח בין גיבורי תרבות וקהל. וצולי מאמץ ייצוגי אופנה ותרבות פופ, רותם לעזרתו פורמטים של קדימונים לסרטים, של תוכניות טלוויזיה, קליפים ופרסומות, ומשתמש בקיטש ובוולגריות בבואו לשקף את האובססיה המשותפת למיליוני אנשים ברחבי העולם לקולנוע, לתרבות ההוליוודית ולנגזרותיהם – הגיבורים, אחורי הקלעים, אבק הכוכבים.

בבסיס מרלן, פעם נוספת: סיפור הוליוודי אמיתי! עומד ניסיון מדומה להפיק מחדש את סרטו התיעודי של מקסימיליאן שֶל על מרלן דיטריך, מ-1984. התעקשותו של וצולי להפיק מחדש (גם אם לכאורה) סרטים מן העבר מאירה פרקטיקות הוליוודיות המוּנעות משיקולים כלכליים, אבל גם את רגעי חולשתו של הקולנוע ואת הפגיעוּת והשבריריוּת של גיבוריו וכוכביו. וצולי עצמו מופיע הפעם כגיבור הסרט, בדמותו שלו כאמן וכבמאי קולנוע כושל שתהילתו מאחוריו. לשם כך הוא מאמץ פורמט של תוכניות טלוויזיה המוקדשות לכוכבי הוליווד (כגון "סיפור הוליוודי אמיתי" של ערוץ E!) וממקדות את תשומת לבם של הצופים בהיבט הבידורי-מציצני-רכילותי של הקולנוע. הוא משלב קטעים מסרטיו, ביניהם טריילר לרימייק של "קליגולה" מאת גוֹר וידאל (2005), בו השתתפו שחקנים הוליוודיים מפורסמים, או שובם של ה- Bouncing Balls של ברוס נאומן (2006) – פרפראזה על עבודת וידאו מאת אחד מאבות הווידאו והמיצג.

במסווה של תוכנית טלוויזיה המסקרת את כוכבי הוליווד משקף וצולי את הכוח הפתייני וההרסני הן של תעשיית הסרטים והן של הפוליטיקה. הוא מתבונן בהוליווד בהערצה מהולה באירוניה, או באירוניה מהולה בהערצה, ומשווה את הזירה ההוליוודית לחצר הדקדנטית של הקיסר קליגולה או לזירת הפוליטיקה. הוא אכן מתרפק על זוהר של פעם ועל דיוות קולנועיות של פעם, אבל מאחורי האסתטיקה הרעשנית והכותרות הסנסציוניות נמצאת קינה על קולנוע שהולך ונעלם וביקורת על עולם המנוהל על ידי מנגנוני כוח והון.

נגישות
X